Sprawozdanie z wyjazdu do Hiszpanii 18-23.03.2025 r.
Organizatorem spotkania dotyczącego hodowli i ochrony głuszca w górach Kantabryjskich był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, prof. dr hab. inż. Ewa Łukaszewicz, prof. dr hab. inż. Artur Kowalczyk, dr inż. Mariusz Rydzik (Ośrodek Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk), Universidad Complutense de Madrid, Servicio de Espacios Naturales – prof. dr Julian Santiago-Moreno, Servicio Central de Espacios Naturales Flora y Fauna - David Cubero, Fundacja Patrimonio Natural de Castilla y León, Centrum Hodowli Głuszców kantabryjskich - Gabriel de Pedro Aguilar.
Fot. 1 Uczestnicy spotkania Valsemana wejście do hodowli głuszca.
Spotkanie było podsumowaniem projektu w ramach współpracy Junta de Castilla y León, INIA-CSIC (Hiszpania) i Uniwersytetu Wrocławskiego ( Polska ) projekt badawczy finansowany przez Ministerstwo Nauki i Innowacji UE/PRTR (TED2021-130581B-I00).
Fot. 2 Wymiana doświadczeń dotycząca hodowli głuszca profesorowie Julian Santiago Moreno, Ewa Łukaszewicz, Artur Kowalczyk.
Podczas trzech dni, zespoły techników z zarządu INIA-CSIC, MITECO i Polski podzielili się różnymi sposobami odchowu głuszców rozwijanymi w obu krajach, ze szczególnym naciskiem na hodowlę głuszca w niewoli. Hodowla głuszca w Hiszpanii prowadzona jest w miejscowości Valsemana i powstała w celu ochrony ex situ głuszca Kantabryjskiego, który jest skrajnie zagrożony w obszarze Castilla Leone i Asturii, jego liczebność nie przekracza 200 osobników.
Fot. 3 Budynek hodowli, ogrodzenie zabezpieczające przed drapieżnikami.
W hodowli prowadzone są również badania naukowe polegające na: monitorowaniu zdrowia, badaniach genetycznych, sztucznym rozrodzie, wdrażane są nieinwazyjne metody monitorowania stresu.
Fot. 4 Boksy do przetrzymywania głuszców.
Uczestnicy spotkania zapoznali się ze sposobem zagospodarowania terenów leśnych, na których prowadzone są prace, które przygotowują biotop do wsiedleń głuszca.
Fot. 5 Drzewostan sosnowy - góry Kantabryjskie.
Fot. 6 Drzewostan brzozy – obszar występowania głuszca góry Kantabryjskie.
Fot. 7 Leśnicy David Pinto oraz David Cubero przedstawiają sposób zagospodarowania biotopu głuszca.
Prace polegają na rozluźnieniu zwracia i podcinaniu gałęzi bocznych w drzewostanach sosny, brzozy i dębu kantabryjskiego oraz na usuwaniu zakrzaczeń.
Uczestnicy wyjazdu wizytowali obiekt do prowadzenia edukacji dot. głuszca z wolierą pokazową.
Fot. 8 Woliera pokazowa głuszca.
Fot. 13 Biotop głuszca na wysokości około 1800 m n. p. m. – góry Kantabryjskie (tokowisko).
Serdecznie dziękuję Polskiemu Towarzystwu Leśnemu oddział w Krośnie za dofinansowanie wyjazdu.
Sporz. Mariusz Rydzik członek Komisji Współpracy Międzynarodowej Polskiego Towarzystwa Leśnego, Ośrodek Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk.
artykuły w języku hiszpańskim dotyczące spotkania:
Podsumowanie działań w KWzZ PTL
(koordynator współpracy PTL-DFV) w 2024 r.
- W dniu 18 stycznia 2024 r. w Berlinie odbyło się Sympozjum Unii Europejskiej dot. polityki leśnej i przyszłości „zielonego ładu” organizowane przez Niemiecką Radę Gospodarki Leśnej. Udział wzięli ś.p. T. Zawiła-Niedźwiecki i Mikołaj Ziemblicki, ze strony DFV – B. Witkowski. Opracowano streszczenie wydarzenia i opublikowano w Lesie Polskim nr 5/2024.
- Rozpoczęto prace w sprawie pozyskania funduszy UE w ramach programu Erasmus+ (udział PTL już po raz drugi). Współpraca z Malte Campsheide (DFV – dyrektor zarządzający). Wspólny projekt PTL-DFV, który uzyskał dofinansowanie i w roku 2025 rozpocznie się jego realizacja (do końca 2026 r.). Na uznanie zasługuje znaczące zaangażowanie kol. R. Cieślaka.
- W czerwcu (1-3.06) w Krakowie – na zaproszenie prof. S. Małka - odbyła się wizyta delegacji „młodzieżówki” DFV w celu pogłębienia współpracy oraz pomocy przy kształtowaniu struktur młodzieżowych PTL.
- Doroczna wymiana leśników. Tym razem udział wzięli (i zorganizowali program) leśnicy z Oddziału PTL w Katowicach oraz z Landów Nadrenia-Palatynat oraz Kraj Saary. Wizyta leśników z Polski odbyła się w dniach 2 – 8 czerwca 2024, a rewizyta
w Polsce w dniach 26 – 31 sierpnia 2024. Jak zawsze bardzo udana i owocna. Koordynacja: B. Witkowski (także udział) – M. Ziemblicki. Znaczące zaangażowanie kol. T. Paci. Udział w ostatnim dniu wizyty gości w Polsce prof. S. Małka.
- Udział grupy leśników z RDLP w Gdańsku (ok. 40 osób) na targach KWF
w Schwarzenborn – 19-20 czerwca (pomoc i udział B. Witkowskiego - DFV).
- Dzień Leśnika (i konferencja p.poż.) organizowany przez m.in. PTL O/Katowice
w Kuźni Raciborskiej – udział delegata DFV B. Witkowskiego oraz przedstawicieli Oddziału w Toruniu (M. Ziemblicki i W. Pamfil).
- Rozpoczęcie współpracy Oddziału w Toruniu z DFV w dziedzinie szkółkarstwa kontenerowego – nawiązanie kontaktów z leśnikami z Brandenburgii (kierownik zakładu szkółkarskiego Brandenburgii, krajowa centrala ds. LMP Brandenburgii). Koordynacja: B. Witkowski – M. Ziemblicki.
- Udział delegata DFV w krajowym zjeździe PTL w Nałęczowie (p. B. Witkowski - wystąpienie).
- Udział delegacji PTL w Zjeździe DFV w Fuldzie w dniach 18-20 września 2024. Udział Przewodniczący PTL – J. Dawidziuk (wystąpienie w trakcie oficjalnej części)
i M. Ziemblicki (wsparcie: B. Witkowski). Po wydarzeniu opublikowano stanowisko PTL (facebook).
- Rozpoczęcie przygotowań do wymiany polsko-niemieckiej w 2025 r. Wstępnie uzgodniono w niej udział Oddziału PTL w Gdańsku. Po stronie niemieckiej chęć organizacji wyraża oddział DFV w Saksonii. Koordynacja: B. Witkowski – M. Ziemblicki.
- W dniach 22 – 24.10.2024 – udział delegacji RDLP w Katowicach w sympozjum dot. pedagogiki leśnej w Hesji (udział koordynatora B. Witkowskiego). Był to efekt kontaktów nawiązanych w trakcie spotkania w Kuźni Raciborskiej.
- Sympozjum dot. zarządzania populacjami parzystokopytnych w lasach ochronnych
i gospodarczych dolnosaksońskiej administracji lasów państwowych w dniach
02 - 04.12.2024 - udział wzięła delegacja z olsztyńskiego Oddziału PTL
(z przewodniczącym P. Artychem, zastępcą dyrektora RDLP i czterema nadleśniczymi, którzy gościli delegację niemiecką w 2023 r.). Pomoc i udział: B. Witkowski.
- Intensywne i rzeczowe kontakty pomiędzy PTL a DFV zaowocowały także wizytą - na zaproszenie DGLP - delegacji Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej, przy wsparciu merytorycznym B. Witkowskiego (DFV) w Warszawie w dniach 13-15.10.2024.
W dniu 13.10.2024 delegacja została oficjalnie przyjęta przez Przewodniczącego PTL
Janusza Dawidziuka i prof. Stanisława Drozdowskiego. Kolejnego dnia odbyło się spotkanie delegacji z Zastępcą Dyrektora Generalnego LP J. Fijasem, a następnego dnia z p. Minister MKiŚ P. Hennig-Kloską, a także z Przewodniczącą Sejmowej Komisji ds. środowiska – U. Pasławską.
SYMPOZJUM UNII EUROPEJSKIEJ dot. POLITYKI LEŚNEJ
I PRZYSZŁOŚCI „ZIELONEGO ŁADU”
SYMPOZJUM UNII EUROPEJSKIEJ dot. POLITYKI LEŚNEJ
I PRZYSZŁOŚCI „ZIELONEGO ŁADU”
W dniu 18 stycznia 2024 r. odbyło się w Berlinie Sympozjum UE dot. unijnej polityki leśnej i przyszłości tzw. „Zielonego Ładu”. Wydarzenie od lat organizuje Niemiecka Rada Gospodarki Leśnej, która jest tzw. organizacją parasolową, skupiającą wielu interesariuszy z obszaru leśnictwa w Niemczech, będąc przez to głosem ok 2 mln prywatnych i publicznych właścicieli lasów, przedsiębiorców leśnych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, nauki itp. Tym razem w Sympozjum udział wzięli m.in. ministrowie leśnictwa kilku krajów UE oraz wysocy rangą politycy z Niemiec, Austrii, Węgier oraz Komisji Europejskiej.
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych reprezentowała w trakcie Sympozjum
p. Marta Nurczyńska-Dałek – p.o. Naczelnika Wydziału ds. Współpracy Międzynarodowej. Obecni byli także przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Leśnego - prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (Wiceprzewodniczący PTL) i dr inż. Mikołaj Ziemblicki (Koordynator współpracy z Niemieckim Towarzystwem Leśnym). Polskiej delegacji towarzyszył (merytorycznie i językowo) przedstawiciel Niemieckiego Towarzystwa Leśnego (Koordynator współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym) mgr inż. Bogdan Witkowski.
Poniżej streszczenie wszystkich wystąpień w trakcie Sympozjum:
W Sympozjum w Berlinie udział wzięło ponad 200 osób z całej Europy. Mając na uwadze zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, właściciele lasów
i wysocy rangą politycy wezwali do zmiany kursu europejskiej polityki leśnej. Obejmuje to w szczególności uznanie praw właścicieli i zarządców lasów oraz uwzględnienie ich praw do różnych sposobów użytkowania lasów, jako integralnej części zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.
Przewodniczacy Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej - Pan Georg Schirmbeck otworzył wydarzenie stwierdzeniem: "To właśnie zrównoważona gospodarka leśna
w Niemczech i u naszych europejskich przyjaciół, prowadzona przez właścicieli, zarządców lasów i wysoko wykwalifikowanych leśników, którzy myślą w kategoriach przyszłych pokoleń sprawiło, że nasze ekosystemy są tak cenne i bogate w gatunki flory i fauny. My, leśnicy, możemy sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu, ale wymaga to politycznego uznania i zrozumienia. Nieufność polityków, z jaką użytkownicy obszarów wiejskich (i leśnych) spotykają się w obecnym okresie legislacyjnym ze strony Parlamentu Europejskiego i w coraz większym stopniu - ze strony rządu niemieckiego, szkodzi nie tylko naszym lasom. Polityka, która prowadzi do paternalizmu i zaniedbywania obszarów wiejskich, szkodzi też spójności społecznej, której obecnie potrzebujemy w Europie pilniej niż kiedykolwiek. Poszukajmy wspólnie na to sposobu!". Schirmbeck podkreślił, że przyjazne dla środowiska obchodzenie się z zasobami leśnymi oraz ich ochrona stanowią integralną część gospodarki leśnej. Debaty muszą być w przyszłości zobiektywizowane,
a regulacje unijne powinny być przemyślane i rozpatrywane wspólnie z użytkownikami
i zarządcami terenów leśnych.
Claudia Müller, sekretarz stanu w Niemieckim Federalnym Ministerstwie Żywności
i Rolnictwa, powitała gości w centrum konferencyjnym Ministerstwa i przedstawiła przegląd działań w zakresie polityki leśnej na szczeblu federalnym. Broniła wdrożenia kontrowersyjnego rozporządzenie UE, które zabrania handlu surowcami
i produktami powodującymi wylesianie i degradację lasów (EUDR).
i nowelizacji federalnej ustawy o lasach, jako ważnej podstawy dla lasów dostosowanych do zmian klimatu i gospodarki leśnej zbliżonej do naturalnej. Wezwała do wspólnego, wzmocnionego zaangażowania na rzecz europejskiego leśnictwa: "Nasze lasy nie kończą się na granicach państwowych. Nasze wysiłki na rzecz ochrony lasów nie mogą zatem kończyć się na granicach państwowych. Z tego powodu europejskie podejście do ochrony lasów jest uzasadnione. Jednak decyzje UE dotyczące ochrony i adaptacji lasów muszą uwzględniać specyfikę regionalną,
a przede wszystkim już istniejące rozwiązania na poziomie państw członkowskich".
Dr Wolfgang Burtscher, dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa
i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej, wyraźnie opowiedział się za zakotwiczeniem i wzmocnieniem leśnictwa w tym organie. Poinformował o ścisłym powiązaniu między rolnictwem, a leśnictwem. W samych Niemczech około 140 tys. gospodarzy rolnych jest jednocześnie właścicielami lasów, często małych
i rozdrobnionych. Stanowi to około 25% prywatnej powierzchni leśnej. Burtscher podkreślił: "Zmiany klimatu i utrata różnorodności biologicznej są również wyzwaniami dla naszych lasów, którymi musimy się pilnie zająć. Nie możemy jednak zapominać
o gospodarczym i społecznym znaczeniu lasów, zwłaszcza dla obszarów wiejskich.
W związku z tym musimy zharmonizować aspekty ekologiczne, gospodarcze
i społeczne”.
Następnie głos zabrał sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Rolnictwa -
dr Zsolta Feldman. Od lipca Węgry będą sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Feldman wyraził solidarność z obecnymi protestami na obszarach wiejskich w Niemczech i na Węgrzech, a w swoim przemówieniu nawiązał do sytuacji w sektorze leśnym. Podkreślił, że równowaga między zachowaniem świata, który stworzyliśmy, utrzymaniem konkurencyjności rolników i leśników oraz zabezpieczeniem zaopatrzenia UE w krajowe surowce wysokiej jakości nie może zostać zakłócona. "Rola lasów staje się coraz ważniejsza w naszym zmieniającym się świecie. W przeciwieństwie do wielu krajów na świecie, powierzchnia węgierskich lasów stale rośnie, dzięki węgierskiej polityce rozwoju. Własność lasów jest zapisana
w naszej konstytucji jako skarb narodowy. Ponadto, w ciągu ostatnich czterech kadencji rząd wprowadził kilka programów mających na celu zwiększenie udziału lasów. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wspólnym wysiłkom między naszymi krajami i w ramach Unii Europejskiej, możemy nie tylko chronić tę wyjątkową przyrodę, ale także rozwijać ten zasób, tak aby jego ekologiczne, gospodarcze i rekreacyjne funkcje mogły przynieść korzyści również naszym dzieciom" - powiedział Feldman.
Norbert Totschnig, austriacki federalny Minister Rolnictwa, Leśnictwa, Regionów
i Gospodarki Wodnej, podkreślił bliskie związki między leśnikami Niemiec i Austrii.
W swoich uwagach na temat priorytetów w sektorze leśnym poinformował o sojuszu
o nazwie "For Forest Group" zawartym między bogatymi w lasy krajami – tj. Finlandią, Szwecją, Słowenią i Austrią. Niemcy do niego jeszcze nie dołączyły. "Zielony Ład ma przyszłość tylko wtedy, gdy cele są wykonalne i realistyczne. Głównym celem musi być nadal aktywna gospodarka leśna. Zrównoważony rozwój w leśnictwie zawsze był naszą receptą na sukces i czyni nas konkurencyjnymi na arenie międzynarodowej. Jednocześnie chcemy wzmocnić wydajność sektora, ponieważ las to znacznie więcej niż pochłaniacz dwutlenku węgla. Przemysł leśny i drzewny oferuje alternatywne surowce dla sektora budowlanego i energetycznego, jest ważną siłą napędową dla atrakcyjnych obszarów wiejskich i zapewnia miejsca pracy. W samej Austrii około 320 tys. osób jest zatrudnionych w sektorze leśno-drzewnym. Przyszłe projekty UE, które będą ingerować w politykę leśną muszą uwzględniać specyfikę regionalną
i utrzymywać cel zrównoważonego wzrostu gospodarczego" – powiedział Norbert Totschnig.
Następnie Sympozjum przybrało formę panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli politycy i czołowi przedstawiciele leśnictwa i ochrony przyrody. Dyskutowali na temat przyszłości „Zielonego Ładu” oraz ekonomicznej i politycznej potrzeby działań
w przyszłości w tym zakresie.
Prof. dr Kai Niebert, prezes Niemieckiego Okręgu Ochrony Przyrody (DNR), wezwał do zapewnienia stabilnych warunków ramowych i zrównoważonego wykorzystania energii i zasobów materialnych w celu uczynienia lasów bardziej odpornymi na zmiany klimatu. "Europa musi nadal podążać ścieżką „Zielonego Ładu”, aby zachować
i odbudować nasze ekosystemy leśne w obliczu zmian klimatu. Tylko nienaruszone (niezniszczone) ekosystemy oferują nam niezawodną podstawę dla życia i gospodarki. W tym celu potrzebujemy również stałych systemów zachęt finansowych, które
w jeszcze większym stopniu uwzględniają usługi ekosystemowe lasów" - podkreślił prof. dr Niebert.
Przewodniczący Europejskiej Konfederacji Właścicieli Lasów (CEPF), Sven-Erik Hammar, podkreślił znaczenie odpowiedzialności poszczególnych krajów oraz zasady pomocniczości w ramach Unii Europejskiej na tle różnych uwarunkowań krajowych. "Lasy w UE są tak zróżnicowane, jak ich właściciele i praktyki zarządzania. Właściciele lasów najlepiej rozumieją złożoność zagadnienia. Dlatego ustalanie priorytetów
z zakresie zarządzania gospodarką leśną powinno następować w oparciu o krajowe
i regionalne zasady dotyczące leśnictwa. W polityce UE nie może być jednego sposobu działania dla wszystkich" - powiedział Hammar. W pozytywnym tonie podkreślił silną spójność grup interesów leśnych w UE.
Minister stanu ds. rozwoju regionalnego Saksonii Thomas Schmidt, który jest również członkiem Europejskiego Komitetu Regionów, podkreślił znaczenie wielofunkcyjnego leśnictwa, jako siły napędowej gospodarki i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Ta siła musi być nadal wspierana. Ponadto stwierdził, że drewno pochodzące ze zrównoważonej gospodarki leśnej jest nowoczesnym, innowacyjnym, odnawialnym
i przyjaznym dla klimatu materiałem budowlanym. "Musimy w jeszcze większym stopniu wykorzystywać surowiec drzewny w budownictwie, aby osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone w Saksonii, Niemczech i UE. Dlatego też kilka lat temu uruchomiliśmy inicjatywę budownictwa drewnianego w Saksonii w celu nasilenia działań zmierzających do ochrony klimatu", podkreślił minister stanu Schmidt.
Jutta Paulus, posłanka do Parlamentu Europejskiego Partii Bündnis 90/Die Grünen (Zieloni), broniła unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody, które ma zostać przyjęte przez Parlament Europejski w najbliższej przyszłości. "Lasy są złożonymi
i cennymi ekosystemami, podczas gdy plantacje drzew iglastych są co najwyżej dostawcami drewna. Nasza europejska gospodarka leśna musi pilnie stać się bardziej zrównoważona, jeśli chce przetrwać kryzys klimatyczny i kryzys bioróżnorodności" - stwierdziła.
Na koniec Przewodniczący Schirmbeck podziękował pomysłodawcom zorganizowania Sympozjum oraz wszystkim zgromadzonym gościom. Stwierdził, że
o znaczeniu lasów i leśnictwa w Europie świadczy również udział ponad 200 ambasadorów, parlamentarzystów, naukowców i przedstawicieli administracji, leśnictwa i przemysłu drzewnego, którzy przybyli do Berlina z wielu krajów europejskich, aby wziąć udział w Sympozjum.
Schirmbeck podsumował wydarzenie następująco: "Niemal każdego dnia aparat rządowy w Brukseli i Berlinie tworzy nowe biurokratyczne i czasami całkowicie absurdalne regulacje prawne. W tym samym czasie ważne wsparcie finansowe jest ograniczane w obliczu międzynarodowej konkurencji. Te niepożądane zmiany prowadzą do utraty miejsc pracy, szkodzą całej gospodarce i dzielą społeczeństwo. Potrzebujemy moratorium na kolejne obciążenia obszarów wiejskich, jako kluczowego filaru ważnej polityki reform w Europie i Niemczech. To darmowy pakiet wspomagania koniunktury dla całego łańcucha wartości !".
Sympozjum UE organizowane przez Niemiecką Radę Gospodarki Leśnej odbywa się corocznie w celu pogłębienia wspólnego dialogu na temat zrównoważonej gospodarki leśnej w krajach europejskich oraz omówienia najistotniejszych trendów politycznych dotyczących leśnictwa.
Opracowano na podstawie komunikatu prasowego Niemieckiej Rady Gospodarki Leśnej z dnia 18 stycznia 2024 r. (tłumaczenie: Mikołaj Ziemblicki, Bogdan Witkowski).
Wspomnieć należy, że w trakcie Sympozjum, w imieniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wystąpiła p. Marta Nurczyńska-Dałek, przekazując podziękowania za zaproszenie i podkreślając znaczenie podejmowanych podczas spotkania kwestii: „Lasy i leśnictwo w Europie stają dziś przed poważnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu, potrzebą zachowania trwałości lasów i ochroną bioróżnorodności. Zmieniają się także oczekiwania społeczne wobec lasów. Wszystko to musi być uwzględnione w podejściu do nowoczesnej gospodarki leśnej i oznacza konieczność planowania i podejmowania działań adaptacyjnych w oparciu o najlepszą dostępną wiedzę i doświadczenie europejskich leśników. Dzięki takim działaniom możliwe będzie utrzymanie zdrowych, odpornych, trwałych i stabilnych ekosystemów leśnych.” – stwierdziła. Jednocześnie zadeklarowała otwartość Dyrektora Generalnego LP
i zwróciła uwagę na konieczność współpracy na różnych poziomach: „Ważne jest dla nas, aby pozostać w dialogu, współpracować, wymieniać się doświadczeniami, słuchać siebie nawzajem, poszukiwać wspólnych rozwiązań, zarówno
w międzynarodowym gronie leśników, jak i w dialogu ze społeczeństwem, różnymi grupami interesariuszy i politykami” – dodała, a słowa te można śmiało uznać za trafne podsumowanie Sympozjum.
Opracowanie całości:
Mikołaj Ziemblicki, Bogdan Witkowski
Świąteczna paczka dla Wołynia
Świąteczna paczka dla Wołynia
Jak co roku tak i w tym , Fundacja Centrum Dialogu Kostiuchnówka zaprosiła przedstawicieli min. Komisji Kontaktów z Zagranicą Polskiego Towarzystwa Leśnego na akcję Świąteczna Paczka dla Wołynia. Cała ta akcja mogła się odbyć w dniach 03-06.01 2024 roku dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Zgierza, Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi oraz Chorągwi ZHP w Łodzi. Miasto Zgierz utrzymuje partnerstwo z Hromadą Maniewicze.
Produkty żywnościowe na ,,paczki” przekazał Polski Czerwony Krzyż Oddział w Łodzi. Były też paczki i ozdoby wykonane przez uczniów zgierskich i łódzkich szkół. Materiały promocyjne przekazało także Starostwo Powiatowe w Brzegu , Nadleśnictwo Brzeg a także Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu. Była to też okazja aby przekazać wsparcie przez część pracowników BULiGL naszemu koledze Serhijowi z Ukrainy który z nami pracował.
Jako wolontariusze pojechali samorządowcy ze Zgierza , Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Łodzi , dyrektor PSP nr 7 w Łodzi i Wiesław Chmielewski przedstawiciel Komisji Współpracy z Zagranicą z Zagranicą PTL. Całość przedsięwzięcia koordynowali prezes Fundacji Dariusz Błażejewski oraz dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchnówka hm Jarosław Górecki. Dary zostały przekazane do szkół w Kostiuchnówce i Werbce koło Kowla. Szkoły te porządkują cmentarze Legionistów w Lasku Polskim w Kostiuchnówce i Kowlu ,, Na Górce’’. Była też okazja zwiedzić szkoły wraz piwnicami zaadoptowanymi i pełniącymi funkcję schronów. Wyposażenie do schronu dla szkoły w Werbce w postaci ławek , krzesał i gier planszowych przekazały szkoły ze Zgierza i partnerska PSP nr 7 z Łodzi.
Pomimo ferii świątecznych w szkołach zebrało się grono pedagogiczne i przedstawiciele Hromad . Śpiewano kolędy, pastorałki i składano sobie życzenia przede wszystkim spokoju i pokoju. Następnie dary zostały przekazane Towarzystwu Kultury Polskiej w Kowlu, które w ubiegłym roku obchodziło 25 rocznicę powstania. Przy towarzystwie funkcjonuje ,,niedzielna” Szkoła Polska i w obecnej chwili uczy się i doskonali język polski ponad 90 uczniów.
Paczki otrzymała też Parafia Zesłania Ducha Świętego w Maniewiczach celem przekazania miejscowym Polakom. Ksiądz z Maniewicz jest też duszpasterzem Parafii w Lubieszynie. Nie mogliśmy też zapomnieć o Harcerskim Hufcu ,,Wołyń” z Równego, gdzie paczki zostaną odebrane w późniejszym terminie.
Przekazano dary w ilości ok 1500 kg. Część pozostała w Chorągwi w Łodzi i zostanie zawieziona następnym transportem.
Przekazywanie świątecznej paczki było też okazją do spotkań a także do odwiedzin i zapalenia zniczy na cmentarzach polskich w Lasku Polskim w Kostiuchnówce, w Kowlu ,,Na Górce”, w Maniewiczach przy plebanii oraz Ostrówkach-Woli Ostrowieckiej.
Pomimo że Wołyń jest z dala od działań wojennych to piętno wojny widać tam na każdym kroku.
Wiesław Chmielewski - PTL przy BULiGL O/Brzegu, Komisja Współpracy z Zagranicą PTL
Sprawozdanie z dorocznej konferencji Pro Silva w Republice Irlandii
Sprawozdanie z dorocznej konferencji Pro Silva w Republice Irlandii
Temat przewodni konferencji: Przemiana lasów i kultury leśnej w zmieniającym się świecie. (14-16.06.2023 r.)
14.06.2023 r.
Zgromadzenie doroczne Pro Silva.
Tego dnia odbyło się doroczne Zgromadzenie Generalne Pro Silva .
Spotkanie otworzył Liam Byrne – przewodniczący Pro Silva Ireland oraz Pippa Hacket – minister odpowiedzialny za sektor leśny w rządzie Irlandii.
Zgromadzenie Generalne rozpoczął Eckart Senitza – Przewodniczący Pro Silva , po czym raporty zaprezentowali wiceprzewodniczący oraz skarbnik organizacji.
W trakcie zgromadzenia omówiono projekty Pro Silva oraz odbyło się głosowanie nad przyjęciem do Pro Silva dwóch organizacji z nowych krajów aspirujących.
W wyniku głosowania przyjęto do Pro Silva Finlandię, Szwecja nie uzyskała akceptacji, głównie z tytułu faktu, że organizacja wnioskująca stanowi wg zasięgniętej opinii organizację ekologiczną o bardzo radykalnych poglądach.
Zgromadzenie jednomyślnie zaaprobowało propozycję Pro Silva Słowacja zorganizowania następnej dorocznej konferencji na terenie Republik Słowacji.
W następnej kolejności odbyła się sesja terenowa : „ Historia i tradycja leśnictwa w Irlandii“.
Lokalizacja: Park Narodowy Wicklow Mountains.
Omawiana tematyka obejmowała między innymi następujące zagadnienia:
- Wyzwania dotyczące przebudowy drzewostanów w kierunku drzewostanów złożonych wyłącznie z gatunków naturalnych dla Irlandii
- Struktura naturalnych zbiorowisk leśnych w Irlandii
- Państwowych grantów i subwencji dotyczących zbiorowisk naturalnych
- Tradycyjnego modelu leśnictwa w krajobrazie.
15.06.2023 r.
Sesja terenowa : Projekty badawcze i edukacja
Lokalizacja : tereny leśne Wicklow Mountains
Omawiana tematyka obejmowała między innymi następujące zagadnienia:
- Przegląd wyników projektów badawczych związanych z przebudową drzewostanów złożonych ze świerka sitkajskiego na drzewostany wielogatunkowe, o złożonej strukturze
- Metodologia badań porównawczych związanych z zastosowaniem różnych intensywności cięć
- Wstępny wyniki ww. Projektów badawczych
- Plany związane z kontynuacją badań.
- Edukacja, treningi dla profesjonalnej kadry leśnej w celu jak najszerszego wdrożenia wyników badań
16.06.2023 r.
Sesja terenowa : Lasy i ludzie
Lokalizacja : Lasy państwowe w najbliższym otoczeniu aglomeracji miejskiej Dublina zarządzane przez Państwową Agencję Leśną Coilte
Omawiana tematyka obejmowała między innymi następujące zagadnienia:
- Przebudowa drzewostanów złożonych ze świerka sitkajskiego na drzewostany strukturalnie złożone
- Wzbogacanie terenów leśnych o aspekty krajobrazowe i estetyczne na bazie petycji lokalnej społeczności
- Wyzwania dotyczące zagospodarowania przymiejskich terenów leśnych związane z minimalizacją ich wpływów na lokalną społeczność, turystów oraz przyrodę.
W konferencji z ramienia Polskiego Towarzystwa Leśnego udział wzięli:
Daniel Lemke
Dorota Dobrowolska
Maciej Pach
Sporządził: Daniel Lemke